Travian

Grafika
3
Przyjemność z grania
4.5
Handling
2.5
Społeczność
5
Ogólny
3.5

Travian – matka gier strategicznych

Strategiczna gra w przeglądarce – darmowy strategiczny hit przeglądarkowy Travian wydany przez Travian Games został poddany kompletnej renowacji i jest od niedawna dostępny w całkowicie zmienionym designie. Co niesie ze sobą nowa wersja? Postanowiliśmy to przetestować…

Oficjalny trailer Travian

Graj za darmo!

Zasady gry

Bezpłatna strategiczna gra przeglądarkowa Travian zalicza się do gatunku gier strategicznych na przeglądarkę opierających się na budowaniu. Celem gry jest poprzez zdolności, taktykę i strategię rozbudowanie małej, zaspanej wioski do potężnego imperium. Ponieważ imperium to musi jakoś przetrwać, ważne jest oprócz rozbudowy wioski rekrutowanie armii i zakładanie sojuszów i sprzymierzeń z innymi graczami.

Bądź wodzem twojej nacji:

W Travianie gracz ma możliwość wyboru pomiędzy trzema różnymi nacjami. Należą do nich, oparte na atmosferze gry w późnej starożytności czy też wczesnym średniowieczu, Rzymianie, Galowie i Germanie. Każda z nacji ma oczywiście swoje specjalne właściwości i przedmioty. Mocną stroną Rzymian jest budowanie wsi i miast, obrona dzięki murom miasta oraz silna piechota. Galowie mają najszybsze jednostki w grze, tanich osadników i potrafią budować pułapki dookoła wioski w celu jej obrony. Germanie z kolei mają najbardziej zagorzałych handlarzy, praktycznie niezniszczalny wał ziemny i potrafią bardzo szybko i tanio rekrutować nowe jednostki.

Taktyka jest zaletą:

Z uwagi na wiele różnych jednostek oraz mocnych i słabych stron pojedynczych nacji, dużą rolę u graczy odgrywa dobranie prawidłowej taktyki. Rzymianie mają wprawdzie dobre defensywne jednostki piechoty w dalszej części gry, muszą je jednak żmudnie badać. Z powodu słabych handlarzy może dojść u Rzymian do trudności w zaopatrzeniu. Dlatego też polecani oni są raczej dla bardziej doświadczonych graczy. Germanie za to są agresywną i bojową nacją, ich słabą stroną jest obrona i prędkość ich jednostek. Germanie nadają się dla graczy ofensywnych, którzy również posiadają już pewne doświadczenie. Galowieidealną nacją dla początkujących. Posiadają oni dobre jednostki zarówno ofensywne, jak i defensywne, przeciętnych handlarzy oraz średnią ochronę obrony.

Bohaterzy, questy i przygody:

W Travianie gracz ma za zadanie nie tylko rozbudowę swojej zaspanej wioski do potężnego imperium przy użyciu strategii, handlu i akcji militarnych, posiada on także swojego własnego bohatera, którego może wysyłać na questy i przygody. Dzięki przygodom i questom bohater może zdobyć doświadczenie i wejść na wyższy level. Osiągnięcie wyższego poziomu oznacza z reguły zwiększenie specjalnych umiejętności i zdolności bohatera. Zaliczają się do nich na przykład zwiększenie siły bojowej armii, bonusy do plądrowania i obrony. Również sam gracz może codziennie wykonywać nowe zadania lub brać udział we wspólnych eventach i przygodach społeczeństwa Travian.

Dołącz do klanu:

Życie w klanach i sojuszach odgrywa oczywiście sporą rolę także w grze Travian. Gra w pojedynkę nie tylko sprawia mniej radości, jest się wtedy również łatwym łupem dla innych graczy i nie można liczyć na pomoc współgraczy w przypadku napaści. Do pozostałych  możliwości interakcji z innymi graczami zaliczają się pomysłowy system handlowania na rynku oraz wysyłanie dostaw zboża w przypadku oblężenia (wojsko musi się w końcu też odżywiać). Oprócz surowców można handlować na rynku lub z innymi graczami w waszym sojuszu przedmiotami waszych bohaterów. W ten sposób gracze mogą optymalnie wymieniać się w ramach swojego sprzymierzenia i przyczyniać się do wspólnego dobra grupy.

Cechy

  • System bohaterów: graj w kompletnie nowym systemie bohaterów wraz z własnymi questami, uzbrojeniem i poziomami umiejętności dla twojego bohatera.
  • Różne nacje: walcz jako Rzymian, Gal lub German i wykorzystaj specjalne właściwości każdej nacji jako swoją taktyczną przewagę.
  • Grafika & Design: zmieniony design oferuje wiele dopasowań graficznych dla wielu szczegółów i lepszej orientacji.
  • Interaktywna mapa: ogromna mapa świata ułatwia orientację i dostarcza graczowi dobre rozeznanie w terenie.
  • Gospodarka rynkowa: trzeba tu nieco ruszyć głową. Nowy i złożony system gospodarczy i produkcyjny wymaga jasnego umysłu i czyni grę bardziej interesującą.
  • Kupno & sprzedaż: rozbudowany system handlowania umożliwia graczowi kupno przedmiotów i surowców oraz sprzedaż zbędnych towarów.

Graj za darmo!

Podsumowanie Travian

Strategiczna gra przeglądarkowa oparta na budowaniu Travian zachwyca po przeróbce więcej niż kiedykolwiek. Poprzez wiele zmian graficznych, nowy system bohaterów oraz sporą ilość nowych dziennych zadań i questów gra ta, zyskała na głębi i różnorodności. Dzięki wieli zmianom Travian nie jest już więcej grą, którą się „gra przed siebie”, przeistacza się ona raczej do obszernej oraz strategicznie i taktycznie ambitnej gry przeglądarkowej, w której także w dalszym przebiegu gry nie wkrada się nuda. Według nas Travian był już wcześniej prawdziwym hitem i poprzez nowe opracowanie powiększył nawet swój kult.

Zdjęcia Travian

Skomentuj

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*